SV. MÁRIA GORETTI ...

O b s a h   tohoto dokumentu:

 

·         Úvod

·         Sv. Mária Goretti - patrónka PaSA v Čadci (zamyslenie doplnené životopisom)

·         Modtitba k sv. Márii Goretti

·         Prezentácia o sv. Márii Goretti ...

 

Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti v Čadci vo svojom názve meno svätice – patrónky školy. Kto bola a prečo je škola pomenovaná práve po nej, bude určite zrozumiteľnejšie nielen po prečítaní nasledujúcich riadkov, ale najmä z jej životopisu spracovaného ďalej.

Veríme, že sv. Mária Goretti, hoc zomrela veľmi mladá, môže byť (a bude) podnetným vzorom našej mladej – študujúcej generácii ...

Krátke zamyslenie (i prezentácia - viď. obsah) doplnené životopisnými údajmi patrónky školy, nech je nám teda inšpiráciou v našom ďalšom živote.

 

x x x

 

Svätá Mária Goretti – sviatok 6. júla

(16. 10. 1890 – 6. 7. 1902)

"Nie ako dlho, ale ako dobre!", tieto slová, ktoré si v latinčine môžete prečítať na hrobke Jiřiny Hablavcovej v mauzóleu v Krásnej Hôrke, vystihujú život patrónky našej SOŠ (dnes PaSA) sv. Márie Goretti.

Dievčatá (a postupne už aj zopár chlapcov), ktoré navštevujú našu školu, zverili sme pod ochranu tej, ktorá je vekom mladšia ako oni a ktorá v 12-tich rokoch dosiahla dokonalosť. Po smrti otca bola najväčšou oporou matke v starostlivosti o svojich ďalších päť súrodencov. Sama vychovávaná už bola povolaná vychovávať... Lenže neviedla ju len matka, Máriu v daždivých dňoch, či v čase, keď nebolo toľko práce bolo vídať s ružencom v ruke. Jej mučenícka smrť, keď si pred útočníkom chránila čistotu bola kvetom a ovocím jej života v Božej milosti. Na ňu sa vzťahujú slová Písma: "Spravodlivý, i keď mrie predčasne, bude na pokoji. Pretože sa ľúbil Bohu, stal sa Jeho miláčikom, pretože žil medzi hriešnikmi, bol prenesený. Bol vzatý, aby zloba nezmenila jeho zmýšľanie,  alebo klam, aby jeho dušu nezviedol. Ľúbila sa jeho duša Bohu, preto sa ponáhľal sprostred hriechu preč" /Múdr.  4,7.10-11.14./.

Mária je jasným príkladom, že svätosť nie je výsadou šedivých rokov, ale spočíva v hľadaní zjednotenia našej vôle s Božou. Kto takto žije, žije sväto a môže byť príkladom i výčitkou tým, ktorí idú nesprávnym smerom. Mária vo svojej chudobe si uvedomovala bohatstvo, ktoré dostala: vieru a čistotu a chránila si ich aj za cenu straty pozemského života. Len ten, kto pochopí, čo je pravé bohatstvo, uvedomí si, čo má a môže plne rozvinúť sám seba.

Nech svätá Mária Goretti pomáha našim dievčatám uvedomovať si krásu dôstojnosti, ako boli obdarované a nech rozvíjajú dar viery, aby boli "ľúbeznou vôňou, príjemnou obetou milou Bohu" /Flp 4,18/.

vdp. Mgr. Igor Čuntala (z publikácie k 10. výročiu oboch našich škôl)

x x x

Sv. Mátia Gorettiová pochádzala z chudobnej roľníckej rodiny. Narodila sa 16. októbra 1890 v Corinalde v stredovýchodnom Taliansku. Keďže rodné Corinaldo nestačilo uživiť rozrastajúcu sa rodinu, Gorettiovci sa odsťahovali blízko k Nettunu. Bol to močaristý kraj, kde sa vysušovaním močiarov získavala orná pôda.

Rodina Gorettiovcov pracovala spolu s rodinou Serenelliovcov ako nájomníci na pozemkoch istého statkára. Práca bola ťažká, ale pôda úrodná. No otec rodiny – Luigi Goretti – zomrel na maláriu a na poľné práce ostala iba matka Assunta. Starosť o domácnosť musela z veľkej časti prevziať 10-ročná Mária, alebo ako ju volali Marietta. Marietta mala veľa povinností: upratovala a čistila dom, opatrovala štyroch menších súrodencov, pripravovala jedlo, chodila predávať vajíčka a holuby do Nettuna. Okrem toho musela prať a obšívať bielizeň svojim súrodencom i dvom Serenelliovcom. Serenelliov syn - Alessandro bol pracovitý, ale mal vážne charakterové nedostatky, ktoré sa naplno prejavili v jeho vzťahu k dospievajúcej Mariette.

Počínanie 18-ročného Alessandra Serenelliho vnášalo do duše Marietty nepokoj. Marietta sa mu nemohla vyhnúť, pretože obidve rodiny žili v tom istom dome a Mária musela aj jemu variť, prať a opravovať bielizeň. 5. júla 1902 Serenelliovci spolu s matkou Assuntou Gorettiovou a deťmi mlátili zrelý bôb. Mária po domácom upratovaní začala opravovať košeľu, ktorú jej dal Alessandro. Zdržiavala sa na malej krytej plošinke nad schodmi, ktorými sa vchádzalo do hornej časti domu. Alessandro pod nejakou zámienkou odišiel od ostatných z poľa prišiel k Mariette. Volal ju, aby s ním šla dovnútra. Keď nechcela, vtiahol ju násilím do domu a usiloval sa ju prinútiť, aby sa poddala jeho chúťkam. Marietta sa bránila a kričala na násilníka. Vtedy Alessandro chytil nôž a začal ním zúrivo bodať Mariettu. Po 14-tich bodnutiach, z ktorých dve boli do pŕs a ostatné do brucha, pričom vážne zasiahli aj vnútornosti, Alessandro opustil svoju obeť a zavrel sa do izby. Marietta sa ešte stihla dotiahnuť na schodište a zakričať na tých, čo pracovali dolu. Lekári v Nettune sa usilovali dievča zachrániť. Mária sa vo veľkých bolestiach ešte dožila nasledujúceho dňa. Zomrela 6. júla 1902. Pred smrťou zo srdca odpustila vrahovi.

Mariettu pochovali najskôr na nettunskom cintoríne. Neskôr preniesli jej telesné pozostatky do kostola Milostivej Panny Márie, kde sú uložené v kaplnke, ktorá je zasvätená mladej mučeníčke.

Máriu Gorettiovú vyhlásil za blahoslavenú roku 1947 pápež Pius XII. Ten istý pápež ju o tri roky neskôr (dňa 24. 6. 1950) vyhlásil za svätú. Na obidvoch slávnostiach sa zúčastnila matka mučeníčky, a na svätorečení aj jej súrodenci a jej vrah Alessandro Serenelli. Ten sa počas takmer 30-ročného väzenia zmenil a po prepustení na slobodu žil ako pomocník v jednom kapucínskom kláštore.

Toto jednoduché, ale statočné dievča svojím príkladom upozornilo, že jestvujú kresťanské a mravné hodnoty, ktorých sa nemožno vzdať ani za cenu krvi. Jej sviatok si v liturgickom kalendári pripomíname 6. júla.

Sv. Máriu Gorettiovú niekedy nazývajú sv. Agnesou 20. storočia. Obidve majú veľa spoločného. Okrem toho, že pochádzali z tej istej krajiny, obidve hrdinsky bránili svoje panenstvo a podstúpili mučenícku smrť vo veku 12 rokov. Najväčší rozdiel je hádam v tom, že Agnesu dal zabiť pohan v pohanskej krajine, kým Máriu zabil kresťan v kresťanskej krajine. Obidvaja vrahovia mali spoločné to, že uspokojovanie pudov si cenili viac ako život pekného a dobrého dievčaťa. A obidva prípady nám pripomínajú, že jestvujú vzácne hodnoty, za ktoré sa v istých okolnostiach platí aj krvou bez ohľadu na to, či je to v treťom alebo v dvadsiatom storočí.

x x x

 

Modlitba k svätej Márii Goretti

Bože, pôvodca nevinnosti a milovník čistoty,

ty si svätej Márii Goretti dal v kvete mladosti

milosť mučeníctva pri obrane čistoty

a v nebi si ju odmenil vencom slávy,

prosíme ťa, na jej orodovanie udeľ nám milosť, -

aby sme odhodlane a verne

zachovávali tvoje prikázania.

Skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna,

ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje

v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.

x x x

 

Späť na obsah.

 

Návrat na prvú (hlavnú) stránku - hlavné menu ... <